január 27. 17:00
Közös nevező kiállítás-sorozat - Fekete Alexandra és Mátékovits Mónika kiállítása
Vigadó Kulturális és Civil Központ
Sokunk környezetében található olyan embertársunk, aki magányosan, egyedül él. Mivel társ hiányában nem tudják kivel az ünnepek békés, áldott örömét megélni, érzéseiket megosztani, a karácsony közeledtével esetükben fokozódik az öngyilkosság veszélye. Ez egy kis odafigyeléssel, embertársi szeretettel megelőzhető.
Részükre a jó szó, egy kis figyelmesség, adott esetben akár csak egy telefon hívás több lehet a legegyszerűbb karácsonyi ajándéknál is. Az ünnepet, az életet jelentheti.
Kérjük, hogy Ön is szánjon egy percet azokra az ismerőseire, akik hasonló helyzetben vannak.
Amennyiben olyan rokona, barátja, ismerőse, szomszédja van, akinek szüksége van egy baráti jó szóra, akinél megelőzhető a tragédia, a közelgő ünnepek alkalmával mindenképpen figyeljen oda rájuk.
Békés, biztonságos ünnepeket kíván a PMRFK Bűnmegelőzési Osztálya.
Kiskarácsony, Nagykarácsony…
Téli szünidő?
Tél, hó, szánkózás, karácsony, mákos bejgli, ajándékozás, szilveszter, buli, öröm….
Iskolásként sok minden jó és szép dolog jut eszünkbe amikor a téli szünidőre gondolunk. De vajon belegondolunk-e a ránk leselkedő veszélyekre és a bekövetkezhető balesetekre?
Fontos, hogy tisztában legyetek egy-két számotokra is hasznos információval, hogy a téli szünidő a kellemes élmények miatt legyen felejthetetlen!
Jó tudni, hogy nem csak az tartozik felelőséggel az elkövetett cselekményért, aki azt teszi, hanem az is büntetésben részesül, aki a bűncselekmény elkövetéséhez valamilyen módon segítséget nyújtott.
Amennyiben bűncselekmény áldozatává válna, kérjük, azonnal értesítse a rendőrséget az ingyenesen hívható 107-es, illetve 112-es számon!
Kellemes karácsonyi és újévi ünnepeket kíván a
Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály
Az ünnepek közeledtével elérkezik az önfeledt szórakozás ideje, azonban ilyenkor sem szabad megfeledkeznünk a jogszabályi előírásokról.
A törvényi szabályozás a pirotechnikai termékeket 4 fő osztályba kategorizálja a termék kockázati szintje, valamint felhasználási módja (nettó hatóanyag-tartalom, biztonsági távolság, zajszint) alapján:
1. pirotechnikai osztály: nagyon alacsony kockázattal és elhanyagolható zajszinttel jár, és amelyet – beleértve az emberi tartózkodás céljára szolgáló épületek belsejét is – behatárolt
területen való használatra szántak,(pl. tortagyertya, recsegő, lepke, durranó-borsó),
2. pirotechnikai osztály: alacsony kockázattal és alacsony zajszinttel jár, és a szabadban lévő behatárolt területen való használatra szántak,(pl. római gyertya, röppentyű, tűzforgó, vezetőpálcás rakéta, szikraszökőkút, vulkán),
3. pirotechnikai osztály: közepes kockázattal jár, a szabadban lévő nagy nyílt területen való használatra szántak, és amely zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre (pl. magas hatóanyag- tartalmú rakéták)
4. pirotechnikai osztály: nagy kockázattal jár, kizárólag pirotechnikus által használható és kezelhető, amely zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre.
A 3. osztályú pirotechnikai terméket nagykorú személy december 28-31. között szabadon vásárolhatja és 3 kg nettó hatóanyag- tartalmat meg nem haladó mennyiséget magánál tarthat, melyet a használati és kezelési útmutatóban meghatározottak szerint december 31-én 18.00 órától a következő naptári év január 01-jén 06.00 óráig felhasználhat.
Az 1.és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termékek felhasználása:
a) közintézményben, középületben, sportlétesítményben, egyházi intézményben, védett természeti területen és „C” tűzveszélyességi osztályba tartozó helyen, illetve rendezvény helyszínéül szolgáló nyilvános helyen pirotechnikus jelenlétében és irányításával használható fel,
b) tömegközlekedési eszközön nem használható fel, és csak zárt csomagolásban szállítható,
c) magánszemély által közúti és gyalogos közlekedésre (út, járda, híd stb.), kikapcsolódásra, szórakozásra, sporttevékenységre, szabadidő eltöltésére szolgáló területen – kivéve a december 28. 18.00 óra és a következő naptári év január 01-jén 06.00 óra közötti időtartamot.
TILOS BOMBA ÉS PETÁRDA FELHASZNÁLÁSA!!!
Nem használható fel
d) a hibás vagy lejárt felhasználhatósági idejű, 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték terméket a vevő köteles a vásárlás helyére visszaszállítani, a forgalmazó köteles azt térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni.
Tájékozódjanak a visszavétel határidejéről az árusítóhelyeken!
A fel nem használt vagy hibás tűzijáték terméket január 5-ig a vevő köteles a forgalmazónak visszaszállítani, aki ezt köteles térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni.
Pirotechnikai termékek tárolása magánszemély által:
a) a pirotechnikai termék más tűzveszélyes anyaggal egy helyiségben nem tárolható,
b) el nem zárt pirotechnikai termék nem hagyható felügyelet nélkül,
c) lakásban a pirotechnikai terméket a birtoklásra nem jogosult személyektől elzártan kell
tartani,
d) tetőtérben, alagsorban vagy pincében pirotechnikai termék nem tárolható,
e) a pirotechnikai termék károsodástól, csapadéktól, napfénytől, sugárzó hőtől, tűztől és akaratlan gyújtástól védve tárolható,
f) elnedvesedett és utána kiszáradt, vagy sérült burkolatú pirotechnikai terméket, valamint
olyan pirotechnikai terméket, amelyen szagképződés, esetleg melegedés észlelhető, a többi
pirotechnikai terméktől térben azonnal el kell különíteni, az ilyen termék nem használható fel,
g) a pirotechnikai termék eredeti szerelési formája nem bontható meg, a pirotechnikai termék
nem szerelhető szét,
h) a közvetlen, kézi gyújtással szerelt termék csak a gyújtóhelyet borító védősapkával mozgatható, és az akaratlan gyújtástól védve szállítható,
i) egy lakóegységen belül összesen csak egy magánszemély által birtokolható mennyiségű
pirotechnikai termék tárolható.
Ajánlásaink:
- a tűzijátékokat hatósági engedéllyel rendelkező kereskedelmi egységeknél szerezzék be, ahol felvilágosítást kérhetnek azok működtetésével kapcsolatban;
- ne próbálják megváltoztatnia a tűzijátékok csomagolását, működési mechanizmusát;
- tartsák be a használati utasításban szereplő előírásokat;
- fokozottan figyeljenek saját és mások testi épségére és vagyontárgyaira;
- házi kedvenceiket (pl. kutya) megriaszthatja az ünnep zaja, ezért nem árt, ha elkerített, zárt helyen vészelik át ezt az időszakot;
- a nagy hatóanyagú termékeket azonban ebben az időszakban is csak szakképzett pirotechnikus vásárolhatja meg felhasználási engedéllyel;
- CSAK SZABADON FORGALMAZHATÓ 1., 2., 3. OSZTÁLYÚ TERMÉKET VÁSÁROLJANAK MEGBÍZHATÓ FORGALMAZÓTÓL!
A rendőrség az elmúlt évekhez hasonlóan idén is szigorúan ellenőrzi a rendelet betartását.
Azokkal szemben, akik petárdát jogosulatlanul birtokolnak vagy felhasználnak, szabálysértési eljárás indul, és 150.000 Ft pénzbírsággal sújthatók.
A szabálysértési törvény szankcionálja a pirotechnikai termékekkel kapcsolatos szabálysértéseket:
A SZABÁLYOK BETARTÁSA MELLETT BOLDOG 2025-ÖS ÉVET KÍVÁNUNK!
Pest Váregyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály
Készüljünk fel a január viszontagságaira!
Rendőrségi jó tanácsok a januári fagyos időszakra!
Az időjárás előrejelzés szerint a következő napokban a hajnali órákra akár mínusz 15 Celsius fokra, sőt egyes helyeken ennél hidegebb időre is számíthatunk.
A fagyos időszakban kihűlés fenyegeti a közterületeken fedél nélkül élőket. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján sajnos nem csak a hajléktalanokat fenyegeti veszély, hanem az egyedül, kis pénzből élő időseket is, amely kihűléses esetek zöme egy kis egymással törődéssel és figyelemmel megelőzhető lenne.
Kérünk mindenkit, hogy a hideg időjárásban fokozottan figyeljen a közvetlen környezetében egyedül élő, idős emberekre, illetve az utcán élő hajléktalan személyekre. Amennyiben kihűléssel fenyegetett esettel találkoznak, tegyenek bejelentést a helyi önkormányzatnál, vagy a mentőknél, esetleg a rendőrség 107-es és 112-es ingyenesen tárcsázható segélyhívó számán. A rendőrség a téli időszakban a kihűlés megelőzése érdekében kiemelt figyelmet fordít a veszélyeztetett személyekkel kapcsolatos bejelentésekre. A szolgálatot teljesítő rendőr a hatályos rendelkezés szerint köteles késedelem nélkül intézkedni a sérült, illetve a kihűléses veszélyben lévő, utcán, fedél nélkül élő, vagy fűtetlen otthonában lévő állampolgár megmentése érdekében. A veszélyhelyzetek elkerülése érdekében a rendőrség együttműködik a katasztrófavédelemmel, mentőkkel, települési önkormányzatokkal, egyéb társszervekkel, ezzel is biztosítva a szükséges segítséget a krízishelyzetbe került személyek biztonságba helyezése érdekében. A karitatív szervezetek elérhetőségeiről, az általuk kínált lehetőségekről a rendőrség igyekszik a legszélesebb körű tájékoztatást megadni.
A hideg idő beállta a trükkös tolvajokat, és a csalókat is vonzhatja!
A hideg időjárás megérkezésével jellemzően a vidéki településeken fokozódik a tűzifa iránti kereslet. A trükkös házalók kedvelt módszere, hogy platós tehergépkocsiról utcáról-utcára haladva kínálják az ellenőrizetlen eredetű tűzifát. A csalók elsődleges célpontjai az egyedül élő idős emberek, akik hajlandóak tőlük vásárolni, mert a házhoz szállítás könnyebbé teszi számukra a tüzelő beszerzését. Azonban aki utcai árustól vásárol, veszélybe kerülhet, mert a szállított fa mennyiségét a legtöbb esetben nem lehet mérlegen ellenőrizni, csak szemre megbecsülni, és vásárláskor a vevő az árus által megjelölt mennyiségtől kevesebbet kap, így az árus becsapja a különbözettel a jóhiszemű vásárlót. Előfordulnak olyan esetek is, amikor az utcai árus az eladás alkalmával valamilyen ürüggyel bemegy a vevő házába, így további bűncselekmények elkövetésére nyílik lehetősége.
Fontos szempont a megvásárlásra kerülő tűzifa eredete is, mert ha kiderül, hogy a fa lopott, azt a rendőrség lefoglalhatja. Az illegális fakivágás lopásnak minősül. A kellemetlenségek elkerülése érdekében kérjük, ismeretlen személyt ne engedjen be házába, udvarára és ne vásároljon, gyanús eredetű fát, még kecsegtető ajánlat esetén sem.
Amennyiben házaló árust lát lakókörnyezetében, írja fel járműve rendszámát, jegyezze meg az idegen személyeket és jelezze azt a rendőrség körzeti megbízottjának, mert ezek az információk segíthetik bűnözők elfogását.
A segítőkészség és gondoskodás életet menthet!
Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály