120 éve alapították a Monori Sportegyesületet

2021. március 16., kedd, 14:54

Szép évfordulóhoz érkezett a monori sportélet, 1901. március 15-én alapították meg a Monori Sportegyesületet! Az országban mai is aktív sportszervezetek közül csak kevesen mondhatják el magukról, hogy ilyen régóta léteznek, így büszkén mondhatjuk, hogy városunkban működik az ország egyik legpatinásabb sportklubja!

A Monori SE alapításáról 120 évvel ezelőtt határozott a labdarúgást kedvelő helyi diákok csoportja, hogy elindulhasson az akkor szerveződő magyar bajnoki rendszerben. Évről évre erősödött az egyesület, és 1905-ben már Monort is a labdarúgás egyik fellegváraként említette a korabeli sajtó. A helyi sportkedvelők ezidőtájt a klub bővítése mellett döntöttek, vélhetően ekkor alakult meg a birkózó, a lovas és az atlétika szakosztály. A két legrégebbi, ma is aktív monori sportág tagjai (labdarúgás és birkózás) az MSE kezdeti évtizedeiben is számtalan sikert arattak. A labdarúgók jónéhány alkalommal végeztek a területi bajnokságok első helyén és szerepeltek a legmagasabb osztályban is. A már ekkor jelentős utánpótlással rendelkező klub felnőtt és utánpótlás válogatott játékosokat is nevelt ki. A két világháború között a birkózószőnyegen is számtalan országos versenyt, helyi és csapatbajnokságot nyertek a Monori SE sportolói. Szintén a két világháború között volt először aktív szakosztálya az egyesületnek a tenisz. Ebben az időszakban indult kék-fehér színekben az ökölvívó szakosztály és néhány évig vízilabda sport is működött az egyesületben.

Az 1950-es évekre újjáéledő sportéletben ismét győzni tudó birkózók képviselték a kék-fehér színeket, sőt későbbi olimpiai pontszerző is nevelkedett Monoron. Az egyesület további bővülése a kosárlabda helyi népszerűségének köszönhetően történt, 1967-ben megalakult a kosárlabda
szakosztály, előbb a női, majd a férfi csapat indulásával. Ez az időszak a monori sportélet egyik legsikeresebb érája volt, mindhárom sportágban területi és országos válogatottakba kerültek be monori sportolók a felnőttek és az utánpótlás csapatok között. A ma is működő szakosztályok közül 1991-ben csatlakozott a taekwon-do, akik szintén válogatott kerettagokat adtak monori színekben. Tagjaik 30 év alatt érmek tucatjait hozták
haza versenyekről, és ez alól már a nemzetközi megmérettetések sem kivételek. A szakosztály közreműködésével, országos bajnokság helyszíne is lehetett Monor. A 90-es évek nagyon aktívan és sikeresen teltek az egyesület háza táján. A két csapatsportágban – labdarúgás és kosárlabda – egyszerre szerepeltek az MSE csapatai a nemzeti bajnokságok első, illetve második vonalában. 1995-ben jelentős esemény történt a kosárlabda szakosztály életében. A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége február 26-án ünnepélyes keretek között átadta a Kosárlabdázás Városa címet a szakosztálynak és Monor Város Polgármesterének. Ebben az időszakban néhány évig asztalitenisz, lovas, kutyás és motocross szakosztályok is
várták a jelentkezőket.

A máig aktív sportágak közül 1999-ben két szakosztály is csatlakozott az egyesülethez: karate és ritmikus gimnasztika. A karatékák a Hayashi-ha Shito-ryu stílust gyakorolják, szintén szép eredményeket felmutatva hazai és külföldi versenyeken. Közreműködésükkel a közelmúltban Európai Kupának adhatott helyet városunk. Az RG szakosztály méltán népszerű a fiatal lányok körében, rendszeres versenylehetőséget biztosítanak tagjaiknak, és több alkalommal szerveznek Monoron is országos versenyeket. 2005-ben az úszó szakosztály megalapításával új sportág csatlakozott a kék-fehér egyesületünkhöz, kihasználva a bővülő városi infrastruktúrát. A 25 méteres medencében edződő fiatal úszók közül volt aki már a felnőtt válogatott kerettagságig is eljutott. A 120 éves jubileum idején nyolcadik szakosztályként a 2020-ban újra az MSE-hez csatlakozó tenisz várja a versenyzőket.

Gazdag történelmű egyesületünk korábbi kerek évfordulóit is ünnepi sportesemények övezték. Az alapítás 60. évében Balczó András későbbi olimpia bajnok tartott párbajtőr bemutatót Monoron, és a Ferencváros – közel 3000 néző előtt – vendégszerepelt a helyi csapat ellen! 1971-ben a felnőtt férfi és női kosárlabda válogatott részvételével ünnepelhettük egyesületünk 70. évfordulóját. 10 évvel később a magyar és a szlovák birkózó válogatott tette tiszteletét Monoron. Egyesületünk vezetősége is szeretett volna hasonló színvonalú sporteseménnyel méltó módon megemlékezni a 120. évfordulóról, erre azonban a jelenlegi helyzetben, sajnos nincs lehetőség. Készülnek azonban meglepetések az ünnepi évben, melyekről folyamatosan beszámolunk majd az egyesület megújult honlapján!