Önkormányzati tulajdonú óvodai ellátást nyújtó intézmények fejlesztésének támogatása Pest megyében

Bajcsy Óvoda –építése Monoron

Monor Város Önkormányzata 300.000.000 Ft támogatást nyert a PM_OVODAFEJLESZTES_2017/11 számú pályázatán. Ehhez 15.998.860 Ft önerőt biztosított, így a projekt költségvetése összesen 315.998.860 Ft lett.

A pályázat célja egy új, 3 csoportos, különleges kialakítású óvoda megépítése volt. Monor Városában erre különösen nagy szükség volt, hiszen ezelőtt a városban 5 óvoda üzemelt teljes kihasználtsággal, teljes feltöltöttséggel. Az új óvoda, melynek a neve Mesevár Óvoda lett, a Petőfi Óvoda tagintézményeként működik 2020. szeptember 1. napjától, így a fejlesztés nem eredményezte új OM azonosítóval rendelkező intézmény létesítését. Az új óvoda 66 gyermek számára biztosít helyet. Az óvoda helyszínének kiválasztásában fontos szerepet játszott, hogy az új óvoda a városnak egy lefedetlen részén épüljön, amitől mindegyik intézmény többé-kevésbé távol helyezkedik el. A Bajcsy-Zsilinszky utcában lévő, korábban iskolai feladatokat ellátó, üresen álló épület telke erre pont megfelelőnek bizonyult. A megfelelő méretű udvar biztosítása érdekében az önkormányzat megvásárolta az egyik szomszédos ingatlan egy részét is, így összességében egy 2220 m2 alapterületű, 100%-os önkormányzati tulajdonú ingatlan jött létre. Az új óvoda épületének bruttó alapterülete: 658,64 m2, ebből hasznos alapterület 597,9 m2.

Az új épület megépítését megelőzte a régi általános iskolai épület elbontása, annak alapjának felszedése is. A terveknek megfelelően az épületben 3 csoportszoba, tornaszoba, logopédiai foglalkoztató, orvosi szoba és melegítő konyha került kialakításra, továbbá a szabványban rögzített további kötelező helyiségek. Ezen kívül udvar, játszóudvar, kerítés kialakítása, fejlesztése és kerékpártároló elhelyezése valósult meg. Az óvoda az épület rendeltetéséből és funkcionális igényeiből adódóan a környező lakóépületekhez képest nagyobb alapterületű, földszintes kialakítású. Az épület két oldalán, egymástól elválasztva egy-egy szabadtéri bejárat lett kialakítva a belső udvar felé. Az új épület a szabványokban rögzített, akadálymentesítéssel készült, főbejárata és az udvarra való kijárás szintkülönbség nélküli kialakítású, emellett az épületen belül küszöb nélküli ajtók kerültek beépítésre, a szükséges méretű előterekkel.

Az épület sajátossága a felmenő teherhordó szerkezete, amelyet rétegragasztott tömör fa panel elemek (CLT szerkezet) alkotnak. Ezen szerkezetek könnyen és gyorsan voltak építhetők, továbbá nagyon jó energetikai tulajdonsággal rendelkeznek, így az épület fenntartása is gazdaságos. Az általános szemlélettel ellentétben tűzvédelmi szempontból is teljesen biztonságos, a szabványok és katasztrófavédelem által meghatározott szigorú kritériumoknak maradéktalanul megfelel. A lucfenyő-elemekből készült szerkezet nem csak anyagának fizikai tulajdonságaival, de megjelenése miatt is képes kellemes légkört biztosítani a benne tartózkodó dolgozók és gyerekek számára. A szociális és hidegburkolattal nem ellátott kiszolgálóhelyiségekben a CLT szerkezeten gipszkarton előtétfalak kerültek rögzítésre, melyet a padlóhoz hasonlóan PVC lemezekkel borítottak. Az öltözőként is funkcionáló előtérből a padlóburkolaton egyedi, vidám megoldásként színes lábnyomok tartanak a három csoportszobához. A tetőszerkezet állókorcos bádogfedést kapott, a födémet és homlokzatot az energetikai kritériumoknak megfelelően jellemzően 12-20 cm vastag kőzetgyapot szigeteléssel látták el. A területrendezés keretében új fákkal, cserjékkel, valamint fűvel ültették be az udvart, az épület körül pedig simított bazaltbeton járófelületek készültek.

 

A projekt befejezésének ideje: 2020. január 24.