Monor város - élhető település TOP_PLUSZ 1.2.1-21-PT1-2024-00101

  • Operatív Program

Terület-és Településfejlesztési Operatív Program Plusz

  • Pályázati felhívás azonosítója és neve

TOP_PLUSZ 1.2.1-21-PT1 – Élhető települések

  • Projekt azonosítója

TOP_PLUSZ 1.2.1-21-PT1-2024-00101

  • Kedvezményezett neve

Monor Város Önkormányzata

  • A projekt címe

Monor város - élhető település

  • Projekt tervezett befejezése

2027.12.18.

  • Megítélt támogatás összege (Ft)

1 427 000 000 Ft

  • Támogatási arány (%)

100%

  • Támogatási forma

Vissza nem térítendő támogatás

Monor Város Önkormányzata támogatásban részesült a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül meghirdetett TOP_PLUSZ-1.2.1-21-PT1-2024-00101 azonosító számú, Monor város – élhető település című pályázattal kapcsolatosan.

A projekt keretében 3 fő tevékenységet kívánunk megvalósítani:

  • A” főtevékenység: Települési kékinfrastruktúra fejlesztése: Az egyik fejlesztési terület Monor belterületét, és külterületet is érintő Bajcsy-Zsilinszky utca. A tervezett csapadékvíz elvezetés a meglévő lefolyási és esésviszonyokhoz igazodik, a természetes lejtés biztosított, így alapvetően mederelemekkel történik. A tervezésnél alapvető szempont volt, hogy csapadékvíz visszatartás is megvalósuljon. A Gép utca – Malomhegy utca közötti szakaszon a terepesés jelentős, ezen a szakaszon előregyártott dombvidéki mederelem került betervezésre, melyben a vízsebességet a mederelembe épített energiatörő fal fékezi le, alsó nyílásán keresztül pedig kisebb mennyiségű csapadékvíz akadálytalanul át tud haladni, biztosítva ebben az esetben is az akadálymentes lefolyást. A külterületi vízelvezető csatornaszakasz rekonstrukciója, illetve építése azt a célt szolgálja, hogy csökkentse a belterületre zúduló csapadékvizet, azaz a belterület védelmét szolgálja. A Malomhegy utca és a Csokonai utca között a lejtés már kisebb mértékű, azonban a jelentős beépítettség miatt (temető parkoló) felszín alatti csapadékvíz elvezetésre van szükség, hogy a parkoló funkció továbbra is megmaradjon. A Csokonai utcától „lefele” jellemzően földmedrű árkok rendezése történik. A másik tervezési szakasz szintén belterületi részen, a település Tabán részén található, a Bercsényi utcában, ahol a csapadékvíz kezelés kialakítása mederelemekkel, illetve földmedrű árkokkal fog történni.
  • B” főtevékenység: Belterületi zöldinfrastruktúra fejlesztése: A településen 3 park fejlesztését tervezzük:
  • Vásártér: Vásártérre tervezett park egy többfunkciós, több korosztályt kiszolgáló létesítmény, amely illeszkedik a környező terület fejlesztési irányához (óvoda, bölcsőde). A parkban létrejön egy sportterület, amely egy sportpályából, pingpong és teqball asztalokkal berendezett területből áll, egy fitneszterület és egy játszótér, amelyet sétautak vesznek körbe.
  • Tavas park: Tavas park északnyugati végébe kerül egy pumptrack pumpapálya, egyedi tervezésű rendszerben, valamint a Puskin utca mentén kelet felé haladva a Gábor Áron utca magasságában egy szabadtéri színpad elhelyezésére van igény. Továbbá a Tavas park játszóterének bővítésére a legkisebb korosztály igényeinek megfelelően van szükség, mivel jelenleg nem található itt az 1-3 éveseknek való játék. A meglévő játszótér kialakításához hasonlóan egy kör alakú, homokkal fedett területre kerülnek az eszközök, fektetett farönk szegély kialakításával, a játszótértől északi irányban a fák közötti ligetes területre.
  • Maggyár kert: A park Erzsébet királyné út felőli oldalára kerül egy új játszótér.
  • D” főtevékenység: 2 kerékpárutat kívánunk kiépíteni, aminek egyike a József Attila utcát (3112. jelű összekötő út) érinti. Ezen az utcán a Kossuth Lajos utcától egészen a Gép utcáig kerülne kialakításra egy kétoldali megemelt kerékpársáv aszfalt burkolattal. A másik szakasz a Kossuth Lajos utcán (3111. jelű összekötő út) valósul meg, itt a Lehel utcától indulna és a Mátra utcáig tartana. Műszaki jellemzői megegyeznének a másik utcával, tehát kétoldali megemelt kerékpársáv kialakítása történne meg.